Adwords, Apple, iOS, Ipad

První krůčky s Ipad mini

O tabletu jsem uvažoval dlouho, vlastně od začátku, co tablety přišly do módy. Po pravdě, to bylo tak, že jsem se ještě než přišly tablety na trh, s někým v tramvaji bavil o tom, jak by bylo fajn, kdyby existovalo něco jako je 10-palcový netbook, ale bez klávesnice, jen s dotykovou obrazovkou … a za pár měsíců přišel Apple s Ipadem, náhoda? 🙂

Ale nyní vážně…

Uvažoval jsem o tabletu kvůli práci i kvůli dětem, na dlouho cesty, které občas podnikáme. Potřebuji vyřizovat maily, spravovat fejsbůky a ppc kampaně. Obecně potřebuji něco stabilního, co dlouho vydrží a přitom to je skladné a lehké. I když jsem  uživatelem platformy Android, tak jsem si pořídil Ipad mini od Apple pro jeho perfektní zpracování a avizovanou dlouhou výdrž baterie v kombinaci s naprosto intuitivním ovládáním.

Ipad mám týden a rád bych tady shrnul pár postřehů, které jsem nasbíral.

Intuitivní ovládání? No nevím

Než jsem Ipad koupil, hodně jsem o tom četl, vyptával se lidí, co Apple používají, apod. Všude se dočtete, jak je to strašně jednoduchý a intuitivní systém. Prostě nemusíte nic řešit, vše se nastaví samo, vše je jasné, prostě paráda.

Navrhuji weby, tak něco o UX a intuitivnosti ovládání vím. V tomto mě iOS hned na začátku velmi překvapil. Podle mě není iOS vůbec intuitivní nebo možná ne vůbec, ale prostě Android je mnohem dále.

Uvedu příklad. Hned když Ipad spustíte, máte před sebou několik kroků, kterými přístroj nastavíte. Bílá obrazovka, uprostřed většinou nějaký jednoduchý formulář, který vyplníte a ejhle. Hledám kudy dál… Velká bílá obrazovka, uprostřed dvouřádkový formulář a v pravém horním rohu miniaturní tlačítko OK nebo pokračovat.

Prostě musíte hledat, co kde máte zmáčknout místo toho, aby bylo použito naprosto intuitivní velké tlačítko hned pod formulářem. A tím dokonalé UX nekončí, v některém kroku je OK tlačítko v pravém horním rohu, ale někdy je zase na druhé straně obrazovky nebo místo tlačítka jen světle modrý textový odkaz.

Považuji se za dost pokročilého uživatele, ale tohle mě prostě zaskočilo.

Potřebujete spravovat Adwords? Na Ipadu máte smůlu, i když…

Ipad jsem si koupil hlavně na cesty, když potřebuji spravovat klientům různé PPC systémy. Takže logicky prvním krokem bylo spuštění App Store a search Google Adwords. A nic, žádná aplikace prostě není!

Takže další pokus byl start Safari a test adwords.google.com. A druhé ejhle. Safari po nalogování do prostředí Adwords padá.

Začínám se trochu potit!

Zkouším znovu, naloguji se a ejhle. Safari znovu padá.

No nic, nainstaloval jsem Google Chrome. V Google prohlížeči to přeci musí fungovat, ne?! Stejný postup a ejhle, i Chrome okamžitě padá.

Teď už jsem byl hodně nervózní.

Ipad je hračka pěkná, mladej bude na cestách při promítání filmů na Ipadu spokojený, ale to asi nebyl ten hlavní důvod, proč jsem platil za luxusní Apple.

Takže začínám studovat zahraniční weby a asi celý svět má problém s Adwords na Ipadu. Problém je vždy stejný. Po nalogování okamžitě Ipad padá  na úvodní plochu, na jakékoliv generaci Ipadu.

Po asi 2 hodinách hledání jsem našel odkaz na nějaký speciální prohlížeč v Appstoru za 0,95 Eur, takže jsem ho koupil. Nejen že se mi z účtu strhlo 60 Kč, ale ani tady Adwords nejedou!

To se už potím hodně. Studuji dál… Až někde narážím na zmínku o nějakém puffin browseru, čemuž jsem nevěnoval moc pozornost. Nicméně mě pak trklo, že se jedná o free prohlížeč ze Store a heureka! Tady Adwords frčí parádně, funguje i MCC a nic nepadá.

Takže rada k nezaplacení na závěr, chcete-li spravovat Adwords, hned nainstalujte Puffin browser.

iTunes není potřeba

Jestli se bojíte nesmyslné synchronizace přes iTunes a toho, že když budete chtít nahrát třeba film nebo hudbu, musíte používat jen iTunes, jinak do Ipadu nic nestáhnete, tak tyto obavy jsou liché.

Právě třeba zmíněný prohlížeč Puffin umí stahovat cokoliv a v jakémkoliv formátu a z jakéhokoliv webu. Klidně si můžete stáhnout nějakou reklamu nebo trailer ve formátu avi přímo do Ipadu:-).

No a pak existuje celá řada appek, které avi umějí přehrát. Já používám OPlayer HD Lite .

Takže vlastně Ipad můžete použít velmi snadno jako kdejaké zařízení s Andriodem. Stáhnete video soubor, v Puffinu se vás to zeptá, kam chcete soubor stáhnout (DropBox nebo zařízení) a po stažení vyberete appku, kde se má soubor přehrát.

A teď jsme zase u té intuitivnosti. Tohle opět vyžaduje spíše zkušenosti profíka a pokročilého uživatele, ne začátečníka. Navíc iOS funguje tak trochu zvláštně v tom, že když stáhnete file přes prohlížeč, tak se uloží do prohlížeče (nelekněte se, když si kontrolujete velikost aplikací a prohlížeč má 3 GB!), jenže když pak dáte přehrát soubor v aplikaci, tak se soubor překopíruje (POZOR, jen se nespustí nebo se nepřenese, ale PŘEKOPÍRUJE!!!) zase do této aplikace. Takže ve výsledku máte 1GB soubor jak v prohlížeči, tak duplicitně v přehrávači a je nutné ten původní z prohlížeče smazat, ať neblokuje místo. Popravdě, tahle intuitivnost by mě ani ve snu nenapadla.

Nicméně ano, do Ipadu můžete z webu stahovat a rovnou přehrávat. Není to zas tak uzavřené.

Výdrž u Ipad mini

Popravdě… čekal jsem více. Čekal jsem, že to nebudu muset 14 dní nabíjet:-) Nejvíce žerou baterku wifi a hry. Při přehrávání filmů vydrží Ipad mini cca 10 hodin, u přehrávání hudby mi ukazuje aplikace kolem 40 hodin, u hraní her kolem 4,5 hodin.

Sečteno podtrženo, občas nějaká hra, brouzdání po webu, běžné stahování z webu a začátečnické pokusy, znamenají v praxi nabíjení 1x za 3-4 dny.

Potřebujete 3G? Ne, nepotřebujete!

Také potřebujete být pořád online a tak pošilháváte po tabletu s 3G modulem? Také jsem to tak měl. Jenže rozdíl mezi tabletem s 3G nebo bez 3G jsou tak 3 tisíce. A tohle se dá obejít. Obejít pokud máte telefon, který umí nahradit wifi router. Toto umí iPhone nebo třeba Samsung Galaxy S II.

Pokud máte datový tarif, v nastavení si navolíte wifi router a váš telefon se obratem stává vysílač wifi signálu. Svůj Ipad tak jen přes wifi připojíte a jste online a trojka doma:-)

Aby se miláček neodřel

…tak si kupte obal. A když Ipad, tak jedině Smart Case.

Smart Case koupíte u prodejců Apple kolem tisícovky. Já ho sehnal na Aukru u tohoto prodejce za 420 Kč vč. poštovného a plastového zadního krytu. V úterý objednáno, ve čtvrtek doma.

iOS a Google apps

Na notebooku i na telefonu používám aplikace od Google, Gmail, Drive, Docs, … Tohle všechno si můžete nainstalovat jako appku i na iOS a funguje to skvěle. Jediným problémem je, že není vyloženě originál aplikace na Google Calendar. To lze ale snadno obejít aplikací Calendars by Readdle a opět zdarma. Synchronizuje vše v reálném čase, můžete provádět prakticky všechny úpravy jako v Google a dokonce vám to hází hlášky do horní stavové lišty i na úvodní uzamčenou obrazovku.

Co mě také celkem překvapilo je velikost aplikací a her. Zatímco v Google Play stáhnete stejnou hru/aplikaci a má 100 mb, v Appstore má 600 Mb. To mě docela zaskočilo, vzhledem k tomu, jak jsem si myslel, že 16 Gb bude booohatě stačit.

Mobilita

… je asi to, co oceníte nejvice, pokud běháte po schůzkách. Mám v týdnu průměrně do 4 do 10 schůzek a hned po prvním schůzkovém dni jsem věděl, že se mi investice vrátila a hodně to ovlivnilo k pozitivnímu můj pohled na Ipad. Je to prostě bomba. Nemusím s sebou tahat moje patnáctkové Vaio a na to navázaný bordel v ntb brašně:-) Vezmu si jen tašku přes rameno s Ipadem a vyrážim.

Při meetingu se na Ipad mini zapisuje naprosto špičkově, když jsem to porovnával na prodejně, tak na mini se píše mnohem lépe než na velké verzi. Mobilita na Ipadu vám dá křídla:-)

Závěr

Kdybych měl po tom týdnu a hodinách studování návodů vybrat jiný typ tabletu, asi bych nevybral. Sáhl bych zase po Ipadu. Jestli tohle malé review vyznívalo příliš kriticky, tak se nelekejte. Když to člověk dostane pod kůži a ví kde hledat informace, jde to jak po másle. A nezbytným parametrem je, že prostě chce Apple.

Ale podle mě je prostě Android intuitivnější, nemusím číst návody, jak něco nahrát nebo řešit co a jak funguje nebo nefunguje.

Na druhou stranu nikdo ještě neudělal tak kvalitní výrobek, co do dílenského zpracování,  jako je Ipad. V Android tabletech je velká nekonzistentnost a recenze na ně nejsou zrovna moc dobré.

Jakmile budu džunglí iOS prostupovat hlouběji, budu pokračovat ve zveřejňování svých poznatků.

Takže stay tuned:-)

aktualizováno 11/12/13

Dnes je to týden, co jsem eplíka přinesl domů, pár schůzek jsem absolvoval jen s ním, bez notesu a velkého ntb, už jsem si to celé tak nějak osahal a jsem nadšený. Je to paráda a určitě bych neměnil, i přes ty nedostatky, které to má. V podstatě to nejsou nedostatky, protože se dají obejít. Úplně se těším, až za pár týdnů někam poletíme a připnu ho malýmu na zadní sedačky, do letadla a tak:-)

aktualizováno 19/12/13

V podstatě od doby, kdy jsem Ipad mini přinesl domů jsem s ním odjel všechny schůzky a … už ho nedám z ruky a dělat na notebooku je jako krok do středověku. Prostě jsem si na něj tak zvykl, že si už pracovní život bez něj neumím představit. Při prvních krůčcích jsem byl spíše zděšen, dneska jsem nadšen. Všechno běhá jak má a hlavně vydrží 10 hodin čisté práce.

Když mám výdrž baterky posledních 15% vím, že ještě s klidem můžu celý den běhat pro meetincích a prezentacích a v klídku vydržím. Když mám na telefonu S Galaxy II posledních 15%, mám asi 7 minut na to ho okamžitě připojit do sítě:-)

Co se týče aplikací, tak používám toto:

– Safari pro běžné brouzdání
– Puffin browser pro Adwords a stahování do Ipadu
– iMindMaps pro myšlenkové mapy (tedy spíše začátky)
– Twitter, Facebook, Facebook Page manager, LinkedIn pro sociální sítě
– Toggl pro měření času na zakázce
– EverNote pro poznámky v cloudu
– Spotify pro poslech hudby … tohle je vážně bomba
– Readdle Calendar pro synchornizaci Google kalendáře¨
– Google Drive a Gmail
– OPlayer HD lite pro přehrávání filmů vč. avi
– Mbank appku a E15 pro ekonomické zprávy

One thought on “První krůčky s Ipad mini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *