Apple, iOS, podnikání

Komplet u Apple aneb první postřehy s Macbook Air

A je to. Několik let jsem po něm pokukoval, ale nikdy se neodvážil ke změně až teď, nebo vlastně před asi třemi týdny. Staré VAIO začalo dost nestíhat a nový ntb s Win 8 je prostě absolutně nepřijatelná volba. Tak jsem se rozhodl a koupil Macbook Air 13.3 a od té doby jsem jak Alenka v říši divů.

Už jsem své první dojmy s Apple psal tady na blogu, kdy jsem si pořídil Ipad mini, pocity byly ze začátku hodně rozporuplné, protože pro mě zásadní věci nefungovaly, ale poté jsem to vyřešil a od té doby si nemohu stěžovat. Žádné sekání, žádné restarty pro uvolnění paměti nebo nabíjení 2x denně. Prostě pohodový a perfektní chod, což mě právě přivedlo na myšlenku přesedlat kompletně na meka. A právě v tomto článku bych chtěl shrnout první tři týdny na naprosto odlišné platformě.

Hodina H, první start Macbook Air

Přinesl jsem ho někdy kolem osmé večer a připravoval jsem se tedy na cca hodinovou práci s nastavením a instalací nového stroje tak, jak to známe asi všichni u Windows šmejdů. Tak tedy ok, děti jsme uložili a já můžu v klidu rozbalit nového miláčka, jdeme na to.

MBA jsem zapl, vítá mě u první instalace. Chce po mě výběr jazyka, což bylo první příjemné překvapení. Na jakoukoliv volbu jazyka jsem najel, v tom jazyce se ozval také příjemný hlas, který volbu jazyka přečetl. Wow, cože? Navolím jazyk, pak se mě Mac ptá, jestli mám Apple ID, po jeho zadání zda neznám heslo na WI-FI. Takže volím domácí wifinu, heslo a …

… počítač je kompletně nastaven a okamžitě připraven k použití včetně veškerého software. Práce na 5 minut ani ne. Tohle je fantastické, přesně ve filisofii osobního počítače. Žádné složité nastavování a instalace všemožného balastu od výrobce a přidružených partnerů. Prostě přinesete počítač, napojíte se na wifi a okamžitě můžete pracovat.

Nastavení

Nastavení vlastně žádná nejsou potřeba, vše je vyladěno od začátku tak, aby vše fungovalo. Dokonce po spuštění Safari si to samo načte záložky a jiné věci ze Safari z Ipadu, prostě neskutečné.

Mobilita je nepřekonatelná

Nejen že Air má asi kilo a je v zavřeném stavu tenčí než můj mobil, naprosto dokonalý na omak s perfektním dílenským zpracováním, ale… Ta výdrž!

Denně, vlastně témař pořád používám Photoshop a prohlížeč s cca 7 a více záložkami, sem tam Open Office a pracuji denně celkem dost hodin a i při takovém použití vydrží Macbook Air ve verzi 13.3 v pohodě 10 hodin práce (možná více, ze začátku)! Absolutně nemusím myslet na to, jestli si s sebou beru nabiječku, nemusím. Prostě ji nepotřebuji, stačí nabíjet jednou za dva dny. Tohle je pro mě vlastnost, kterou jen tak něco nepřekoná.

Navíc, nabíječka má na sobě indikátor stavu nabití, takže i když je MBA zavřený, vidíte, jeslti je nabitý. Dokonalost v detailech.

Výkon

Mám konfiguraci Macbook Air 13.3 s 128 Gb SSD a 1.3 GHZ procesorem. Ještě pár dní před koupí jsem váhal, zda mám přejít z VAIO o 2.5 GHZ na 1.3, jestli se vůbec ten Photoshop spustí a jo, spustí. A co víc, on se spustí asi 5x rychleji než na 2.5 GHZ, na cokoliv kliknete máte hned otevřené, bez záseku, restartů, prostě to funguje. Nic se nezadýchává, protože právě třeba Sony když jsem dělal wireframy nebo třeba jen psal dokument, tak větral tak, že si sousedi myseli, že přistává vrtulník.  MBA se chladí sám svým hliníkovým tělem.

Je prostě vidět to, co jsem říkal už dávno. Na co jsou potřeba do netbooků 2000 mhz procesory a 8 gb ram? Není něco špatně? Proč na webový prohlížeč potřebujeme takový mega výkon? A ono je vidět, že když je dokonale sladěn software s hardware, tak není třeba takového výkonu a taktu a i tak je vše rychlejší než na 2x tak parametricky výkonějším stroji.

Psaní a používání

Takhle, přechod z Win na Maca mi problém nedělal, mimo Adobe mám vše v cloudu, používám jen aplikace, které jsou online, abych mohl dělat kdekoliv bez závislosti na mém počítači a nově mám i Adobe v creative cloudu. Co mi ale trochu dělalo a možná stále dělá problém je, zvyknout si na jiné zkratky a klávesy.

CTRL C/V nahradilo cmd C/V, hodně jsem bojoval s přepínámím klávesnic, kdy jsem nemohl přijít na to, kde se to dělá (dnes už vím, cmd space:), občas si ještě zvykám na multiple výběr souborů nebo ne neexistenci F kláves, ale to jsou fakt jen drobnosti.

Webdesign a grafické práce

… to byla také otázka, kterou jsem řešil. Dá se s tím dělat při uhlopříčce 13.3? Jasně že dá. MBA má rozlišení přes 1400 px, grafika je velmi jemná a uhlopříčka zas tak malá není. Je ale pravda, že od doby, co jsem přesedlal z freelancera a budujeme agenturu, tak drtivou většinu grafiky deleguji a sám dělám jen bannery nebo jednostránkové printy a wireframy a to se v pohodě zvládnout dá.  A myslím, že i kdybych na tom dělal kompletní grafiku webu, neměl bych s tím žádný problém.

Kompatibilita software i hardware

Hodně příjemně jsem byl překvapen, jaká je kompatibilta souboru Office, OpenOffice, aj. z Win. Úplně normálně otevřete cokoliv, od wordu po excel a to díky integraci appláckého balíku (Pages, …), který se již poskytuje zdarma. Co mě také překvapilo je otevírání AI nebo PSD souborů, aniž byste Illustrátor nebo PS měli nainstalovaný. Prostě se podíváte, jak vypadá photoshop výtvor bez nutnosti Photoshop mít.

No a teď k zázraku č. 2: instalace tiskáren.

Týden předtím, než jsem pořídil MBA, jsem instaloval wifi tiskárnu v kanclu na windows. Asi 40 minut. Jedno cédéčko, pak asi giga z internetu, pak to chtělo nějakou lištu a tamten software a tamten software. 40 minut tiskárna! No a na Apple? Wifi tiskárna se nějak nainstalovala sama, prostě to bylo nastavené. Doma jsem instaloval Pixma IP2600, asi 7 let stará tiskárna. Stačí jen zapojit do USB, MAC začne stahovat drivery a za 40 s vám oznámí, že můžete tisknout.

Ostatní postřehy

Na první recenzi by to mohlo stačit, ale ještě tady napíši o vecech, které se výše nevešly. Tak třeba něco jako souborový štítkový systém. Prostě, v rámci Finderu, něco jako Průzkumníka ve Win, jsou po straně takové barevné diodky, které slouží k oštítkování složek nebo souborů. To je super ulehčovadlo, pracovní věci mám označeny červenou a kdekoliv v systému jsem a zmáčku červenou, šup a jsem ve složce 00work.

Nebo práce s touchpadem, to je prostě geniální. Jakmile si na to zvyknete, a já si ještě trochu zvykám na nějaká gesta, tak vám práce s myší přijde hrozně pomalá. Třeba u skrolování stránky nahoru nebo dolu s myší musíte dlouhou točit kolečkem, u touchpadu dvěma prsty přejedete a jste tam, kde jste chtěli být, zatímco na myši byste byli ve třetině:)

Až přijdu zase na nějakou vychytávku, budu je postupně doplňovat.

Závěr?

Závěr je, že se Win vyhýbám, jak to jen jde. Mám ještě plno věcí na starém počítači a nějak se mi to nechce řešit. Na systém a práci s Apple si zvyknete rychle, moc rychle. Nikdy jsem nechápal, co na tom lidi mimo designu vidí. Krásný, ale předražený stroj, který je dokonce Xkrát pomalejší, než jiné Win stroje. Proč proboha?

Protože Apple, protože vše je dokonale sladěno, všechno funguje, opakuji FUNGUJE.

One thought on “Komplet u Apple aneb první postřehy s Macbook Air

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *