Linkedin v ČR celkem dost dynamicky roste. I když je ještě stále používána především pro “výměnu vizitek” a úmělý hon za počtem spojení, postupem času se situace lepší a sleduji, jak stále více lidí sem tam publikuje nějaký ten obsah na své zdi.
To je obecně velmi dobře, protože Linkedin rozhodně není jen o honěním se za bájným číslem 500+ u počtu kontaktů. Linkedin, tak jak tuto síť vidím já, je nejlepší nástroj pro budování osobního brandu, ať jste zaměstnanec (protože i zaměstnanec si dnes musí svou značku budovat), zaměstnavatel i živnostník. Je to bohatá studnice know-how v rámci skupin i Pulsů, ale také příspěvků na zdi.
A právě publikování příspěvků na zdi, byť je to v podstatě velmi triviální záležitost, je předmětem tohoto článku.
Publikování příspěvku na Linkedin je snadné…
…co je ovšem těžší a v čem celá řada lidí dělá chybu, je obsah příspěvku. Velmi často se setkávám s obsahem svých kontaktů na Linkedin, kteří jsou v publikování sice celkem čilí, ale v rámci publikace dělají jednu velkou a společnou chybu:
Když něco publikují na zdi, třeba odkaz nebo sdílí příspěvek někoho jiného, neuvedou u něj žádný svůj komentář.
Představte si, že na nějakém portálu vyjde zajímavý článek. Vy jste jej již četli a nebo odkaz na něj již viděli na jiných sítích. Pak ten samý článek, resp. odkaz, vidíte v příspěvcích dalších osob na Linkedin, ovšem pouze v podobě uvedené výše, tedy místo textu jen link s načteným náhledem cílového webu a nic víc.
Proč by to mělo v této podobě vás nebo někoho jiného zaujmout? No a co? Co tím chtěl autor příspěvku řící? Chtěl poukázat na něco konkrétního nebo jen na nějakou pasáž? Chtěl tím říci, že s obsahem souhlasí nebo že s ním nesouhlasí? Možná. Každopádně takto přesdílený obsah bez jakéhokoliv kontextu, vy jako uživatel Linkedin, velmi rychle přejedete a pokračujete dál v projíždění zdi.
Mě nezajímá ten článek, ale váš kontext!
A přitom řešení je tak jednoduché. Prostě, když chcete něco sdílet, dejte tomu vždy kontext, proč o tom píšete. Pro nás, vaše kontakty, není důležitý ten sdílený článek samotný, ale právě to vaše konkrétní sdělení k němu. Je to ten váš pohled na určitou věc, nezajímá nás až tak ten cílový článek, ale informace, proč s ním souhlasíte nebo nesouhlasíte, zda to děláte ve firmě stejně nebo máte jiné zkušenosti, to že umíte pohled autora článku ještě více doplnit a dát do kontextu s vaší praxí. To všechno nás zajímá a když tam tento kontext dáte, v jedné větě, pěti slovech nebo pár souvětích, zaujmete mnohem více, než x-krát přesdíleným článkem se zkrácenou url místo textu.
Tunning vašich příspěvků (nejen) na Linkedin
Osobně při školeních Linkedin používám pár příkladů, jak můžete svou komunikaci posunout trochu dál a třeba zasáhnout o něco více lidí. Čtěte pozorně a aplikujte v praxi:-)
1/ Když o někom v postu mluvíte, vždy použijte zmínku
To určitě znáte z Facebooku nebo Twitteru, když mluvíte o někom konkrétním, začněte znakem “@” a začněte psát první znaky z jména vašeho Linkedin přítele. Jakmile uvedete před jménem zavináč a začnete psát první znaky ze jména, objeví se vám číselník lidí, kteří tyto znaky ve jméně mají a můžete je tak v příspěvku napřímo zmínit. Jim pak přijde avízo o tom, že jste je zmínil. Váš post ale také uvidí i přátele tohoto člověka, nehledě na to, že ten dotyčný se k postu může vyjádřit nebo nasdílet do své sítě.
Stejně tak to funguje i v případě, kdy hovoříte o firmách. Pokud má firma na Linkedin svou firemní stránku, můžete ji zmínit opět přes “@”. Samozřejmě takto zmíněné profily (firemní/osobní) a zmíněná jména se stávají aktivními a čtenáři příspěvku se prokliknou na profil zmiňovaného.
2/ URL při sdílení odkazu
Když sdílíte odkaz na web, vždy po jeho načtení, smazejte cílovou URL. Když ji necháte, nic se nestane, ale prostě post bez URL jen s načteným náhledem působí lépe. V případě Linkedin se při zapomenutém URL v textu nic extra nestane, protože Linkedin URL zkracuje automaticky, ale ne všechny sítě toto umějí a pokud používáte pro měření prokliků z konkrétních postů třeba utm tagy nebo šílené parametrické url, bude to vypadat dost divně. Tedy pro jistotu, URL z postu vždy vymažte.
3/ Analyzátor headlinů, prostě vytuňte si svůj headline na max!
Určitě to znáte. Jestli se zastavíte u nějakého příspěvku na sociálních sítích, rozhodne nejspíše to, jestli má zajímavou grafiku a nebo poutavý a křiklavý headline. A jestli nejste v psaní headlinů příliš zběhlí, můžete zkusit free online nástroj coschedule.com/headline-analyzer, který vám udělá supr grafický rozbor vašeho social media headlinu.
Prostě, jak silný je váš “nadpis” z pohledu sdílení na soušlech, kolik má % ze 100 možných, z kolika % je emočně zabarvený, obsahuje-li čísla, výzvu k akci, jak silná jsou první a poslední tři slova, atd. Celkem zábavná věcička…
link: http://www.cocshedule.com/headline-analyzator
4/ Canva – grafikem za pár vteřin
Sám jsem býval profi grafikem. Ve Photoshopu tedy umím celkem dobře. Ale velmi často používám Canva.com. Online grafický nástroj, kde nemusíte řešit rozměry bannerů nebo jak nastylovat ten či onen nadpis. Prostě si jen vyberete z galerie líbivou šablonu a mírně upravíte, klik – klik a je hotovo.
Právě pěkná grafika je tím, co výrazně zvýšuje šance vašeho postu, že si jej někdo všimne nebo na něj klikne. Lidé primárně nečtou, jedou po zdi, scrollují a někde se zastaví. Téměř jistě se zastaví tam, kde je nějaký obrázek nebo video, teprve až poté čtou, co je u obrázku napsáno (takže super text můžete špatným obrázkem zcela zabít).
A tady je čas pro Canvu.
Obrovskou výhodou je, že můžete pracovat v týmech. Třeba já Canva.com nasazuji u klientů, kteří si jedou své soušly sami, ale potřebují zlepšit komunikaci po grafické stránce. Mají tým lidí a ti si mezi sebou jednotlivé kreativy nebo grafické layouty nasdílejí, vše online a zdarma.
Sečteno podtrženo
…možná i vy děláte tyto chyby při psaní na Linkedin:
– sdílíte odkazy na články nebo fotky bez jakéhokoliv kontextu
– nepoužíváte obrázky v příspěvcích a tím se možná ochuzujete o engagement
– když někoho zmiňujete, nepoužíváte mentions přes znak @ a tím se ochuzujete o reach
– když už sdílíte odkaz na článek, neměníte headline a perex náhledu (a proto máte možná nízké CTR)
– nepublikujete nic ze svého profesního života a tím se ochuzujete o osobní PR:-)
…a teď už stačí jen začít:-) Pokud byste chtěli vědět o možnostech Linkedin víc, přijďte na mé školení nebo já přijedu za vámi.