online marketing, podnikání, práce

On-line platby pro váš web s integrací za pár minut – FAPI

Nejsem programátor. Na toto omezení jsem vždy narážel a narážím při vzniku různých mých webových aplikací a projektů. Téměř vše se dnes dá snadno online outsourcovat. Od skvělých newsletterových řešení, různé CMS a blogovací systémy, rezervační systémy, atd. Ale co mi chybělo bylo jednoduché řešení, kterým bych vyřešil nasazení online plateb na webech.

Hledal jsem něco, k čemu nebude potřeba programátor, který napojí můj web na online platební bránu. Hledal jsem nástroj, který snadno vložím do webu a tento nástroj zajistí předávání údajů mezi webem a mechanismem online plateb. No prostě posunu své online aktivity zase trochu dál díky online platbám.

… a po dlouhé době jsem našel. Takovým řešením je fakturační systém FAPI ve spojení s platební bránou GoPay.

Co je to GoPay?

GoPay je unikátní česká platební brána, která v sobě slučuje hned několik způsobů online platebních metod. Nejen že umožňuje úhradu běžným platebním převodem na účty u Komerční banky, RB, mBanky, FIO, ČSOB a GE Money, ale co je zásadní, umožňuje snadnou a okamžitou úhradu pomocí platebních karet Visa, Visa electron, MasterCard a navíc umí obsloužit platby jak v CZK, tak i v EUR.

Důvody proč používat platební bránu od GoPay.cz jsou primárně dva. Zaprvé to, že slučuje několik platebních metod do jedné a tím zásadním je, že je zdarma a hradíte jako provozovatel pouze poplatky za zprostředkování platby v řádu jednotek procent (někde kolem 2%).

Pokud tuto nabídku porovnáte s nějakou platební bránou od klasické banky, přijdete na to, že to je bezesporu to nejvýhodnější, co můžete na trhu dostat. Obvykle jsou sazby u bank mnohem vyšší, ale především zaplatíte implementační poplatek v řádu tisíců korun. A implementační poplatek je v reálu poplatek za nic, dostanete integrační manuál a stejně si programátora za další tisíce musíte najmout.

Platební bránu tedy již máme, ale jak dostat integraci GoPay brány na váš web?

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je propojení s fakturačním systémem FAPI!

FAPI je kouzelný nástroj pro online fakturaci i prodeje

FAPI je přesně to, co jsem hledal. V kostce to funguje tak, že si založíte účet, ten je v několika módech od verze zdarma až po plnou verzi za cca 37 tis. ročně pro opravdu velké online podnikání (1.000 faktur měsíčně) a ze systému si vygenerujete online prodejní formulář napojený na GoPay, který umístíte formou iframu do vašeho webu a můžete začít prodávat.

Mezi tím je ale několik kroků, které bych rád vysvětlil, protože z návodů od GoPay to asi moc nevyčtete.

Ve FAPI adminu začněte tím, že kliknete na své jméno v pravém horním rohu a zde vyberte volbu Nastavení. Nastavte vše, co je třeba. Fakturační údaje, loga, číselnou řadu faktur, atd.

Jak FAPI propojit s GoPay

Až sem je to vše celkem jasné a intuitivní. Trochu jsem ale bojoval s propojením na GoPay, proto bych vám to zde rád přiblížil a postup zestručnil.

Způsob online prodeje ve FAPI probíhá pomocí prodejních formulářů. Prodejní FAPI formulář najdete na pravé straně v sekci NÁSTROJE -> PRODEJNÍ FORMULÁŘE.

Zde vyberte volbu Nový formulář a vyplňte veškeré údaje vztahující se k Vámi preferovanému způsobu prodeje. Toto vše je zcela intuitivní a asi nepotřebuje komentář. Pokud chcete propojit FAPI na GoPay, zaškrtněte v oddílu Způsob platby volbu GOPay kreditní karta (Fio, Ge Money, KB, ČB).

Jakmile toto zaškrtnete, rozbalí se vám dvě políčka: GOID a ŠIFROVACÍ KLÍČ. Zde musíte vepsat stejně pojmenovaná testovací čísla, která vám přišla emailem při registraci na GoPay.

Takto nastavený formulář uložte a v sekci s přehledem formulářů jej editujte. Najděte si údaj nazvaný GOPAY CALLBACK, což je vlastně jakási URL adresa a tuto adresu zašlete na integrační oddělení GoPay. Pokud tak neučiníte, stejně k tomu budete vyzváni.

A to je z nastavení vlastně vše. Správnost nastavení a funkčnost plateb online zkontrolujete tak, že si prodejní formulář zobrazíte a jako zákazník vyplníte vč. provedení testovací platby. Pokud se vám na konci objeví děkovací stránka, je vše v pořádku.

Poté následují nějaké offline kroky, jako je podpis smluv s GoPay a následné zaslání poštou a jakmile vám dorazí ostré klíče, vyměníte je v nastavení formuláře a můžete začít vesele prodávat online:-)

V čem je výhoda FAPI?

FAPI vám nejen umožní online prodávat pomocí prodejních formulářů, ale platbu sám pohlídá a vystaví veškeré faktury, případně po úhradě služby zašle např. ebook formou pdf do mailu klienta. No není to paráda?

Zkusit FAPI zdarma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *