Dnes bych se chtěl věnovat mezi klienty stále oblíbenému tématu sociálních sítí. Kamkoliv na schůzku přijdu nebo se zmíním o tom, že sociální sítě vedu, vzbudí to poměrně velký zájem. Každý sociální sítě chce a většinou proto, že je má i konkurence, ale neví, jak na nich komunikovat, jaký styl komunikace funguje a co je vlastně cílem toho, proč být na sociálních sítích.
Ten poslední jmenovaný bod si myslím, že je velmi významný a tak začnu rovnou jím. Největší problém, který vidím je, že zájemci z řad klientů si pletou sociální sítě s reklamním médiem, přirovnávají je k PPC systémům, apod. A to je velký omyl a kámen úrazu většiny firem, které zde působí. Sociální sítě nejsou nástrojem přímého marketingu, nejsou reklamním médiem a ani za tímto účelem nebyly stvořeny.
Poslání sociálních sítí je prosté, sbližovat a propojovat lidi, to že se na to nabalila reklama je věc jiná. Cílem firmy, která působí na sociálních sítích (nebo konkrétně Facebooku) by neměl být motiv spamovat fanouška neustálými obchodními nabídkami a už vůbec ne honba za co největším počtem fans. Tím posláním o kterém mluvím je propojení potenciálního zákazníka s firmou tak, aby s ní navázal fanoušek bližší vztah přes různé neobchodní sdělení typu: jsme také lidi, podívejte, byli jsme na teambuildingu, toto je naše kolegyně, která se stará o úklid vašeho pokoje, často se nás ptáte, proto jsme pro vás sestavili tento seznam, … nebo prostě jen Krásné ráno:-)
Tedy ukažte lidem, že i vy jste lidi, ne jen korporace lačnící po jejich penězích. A dalším mylným cílem je honba za fanoušky. A proč? Protože konkurence má 5000 fans, tak my musíme mít 15000? Ale to je přeci hloupost! Počtem fanoušků se nedá vyjádřit úspěšnost firmy na sociálních sítích. Je třeba si uvědomit, kdo je vaší reálnou konkurencí na Facebooku nebo kdekoliv jinde. A není to vaše reálná konkurence z praxe. Konkurence pro vaše vzkazy nejsou jiné firemní vzkazy, ale fotky z dovolených, fotky psích mazlíčků, vtípky, kdo se s kým rozešel a kdo sešel, apod. A tomu je třeba přizpůsobit obsah vašich vzkazů.
Bavte lidi, vzdělávejte je a informujte o dění ve firmě. Nemažte příspěvky, snad jen ty vulgární. Vždy se vám to vrátí jako bumerang zpět a co bude horší, už ne na FB, kde to snadno smažete, ale na nějakém diskusním fóru. Trpělivě odpovídejte na dotazy fanoušků, prostě dávejte jim tu nejlepší zákaznickou podporu a tím si třeba nové zákazníky získáte.
Jak tedy na sociálních sítích komunikovat?
Já obecně radím, vymyslete si nějaké pravidelné seriály, které budete doplňovat aktuálními novinkami nebo posty. Seriály vám zajistí to, že budete mít jasně dané schéma a nebudete muset každý den složitě vymýšlet, co právě dnes publikujete. Komunikujte pomocí obrázků, ideálně s doprovodným textem. Tedy do příspěvku napište klasicky obsah sdělení, ale připojte obrázek, ve kterém třeba otázku zopakujete. Proč? Protože si odchytíte pozornost lidí. Obrázek je zaujme, text už tolik nemusí a tím, že použijete text i v obrázku, neztratí se smysl vašeho postu.
Pár slov na závěr
Je to jednoduché a právě proto je to možná pro firmy tak složité. Bavte své fanoušky, vzdělávejte je, ukazujte jim svou lidskou tvář, nesnažte se prodávat výrobek na přímo místo toho o něm napište něco zajímavého (jeho příběh, způsob výroby, …???). Nehoňte se za co nejvyšším číslem v poli fanoušci, spíše by vás mělo zajímat, zda s vámi ti fanoušci komunikují (tedy sledovat celkovou interakci, číslo Mluví o tom, viralitu, …).
Zkuste si porovnat, je podle vás lepší stránka s 15000 fans a 30 Mluví o tom nebo stránka s 400 fans a 170 Mluví o tom? Nebo cílová skupina stránky 13-17 let u bankovních produktů nebo 24-35 let ženy? Odvažte se, odpoutejte se od klasické korporátní mluvy, buďte kreativní. Vzkazem Dobrý den vážení fanoušci, rádi bychom Vám oznámili … asi nikoho na Facebooku nezaujmete:-)