BIGthinKING, knihy, networking, podnikání

Dočteno: Nikdy nejez sám aneb něco málo o síle kontaktů

Nikdy nejez sám je poslední kniha, kterou jsem právě dočetl. Název může ledacos napovědět, ale podtitul Jak budovat a rozvíjet pracovní vztahy již řekne naprosto vše. Jedná se o knihu popisující sílu a principy networkingu. Pro ty z vás, kteří nevědí co networking je si dovolím malé vysvětlení. Networking je moderní disciplína navazování obchodních vztahů založených na osobní bázi a především hluboké reciprocity. Jedná se o navazování nových kontaktů, rozrůstání své osobní i obchodní sítě kontaktů, avšak s cílením na pomoc druhým, která se v budoucnu může obrátit v náš vlastní zisk recipročně. Já pomohu tobě,  ty pomůžeš někdy mě.

Autorem knihy Nikdy nejez sám je Keith Ferrazzi, majitel společnosti FerrazziGreenLight, král networkingu a budování vztahů. Kniha u nás vyšla pod křídly nakladatelství Jan Melvil publishing a na rozdíl od jejich další knihy, kterou jsem četl – Kraď jako úmělec, tuto knihu doporučuji k přečtení všem. Ať již podnikáte nebo jste zaměstnanci. Networking je disciplína, kterou je nutné pěstovat na obou stranách “barikád”, protože i když jste zaměstnanci, tak jako tak kopete vždy především za sebe (tedy firmu můžete měnit, ale vy jste jen jeden).

Zpět ale ke knize samotné. Ta je rozdělena do čtyřech oddílů na celkem 286 stranách. První oddíl je nazván Jak změnit myšlení. Zde se asi nejvíce pokládají základy vašeho nového myšlení – rozvíjení businessu pomocí sítě kontaktů. Asi jedním z nejzásadnějších bodů tohoto oddílu je kapitola Vytvořte si síť dřív, než ji budete potřebovat. Naprosto všeříkající název, netvořte si kontakty až tehdy, když je potřebujete, naopak budujte kontakty ještě dávno před tím. Tyto kontakty opečovávejte, volejte jim, nabízejte svou pomoc a až je jednou skutečně potřebovat budete, budou zde zase oni pro vás.

V dalším oddíle knihy se autor věnuje znalostem a dovednostem, které vedou k navazování úspěšných kontaktů – Co je třeba umět a znát. Popisuje zde, jak si sám píše jména lidí, které každodenně potkává a řadí si je do různých kategorií a subkategorií podle jejich důležitosti a oborů. Popisuje zde tzv. zahřívací telefonáty, jak si domluvit schůzku s člověkem, kterého jste dříve nikdy neviděli nebo naopak protistrana nemá tušení, kdo jste vy. Dozvíte se zde také, jak je důležité správně komunikovat s tzv. strážcem brány. Tím může být třeba osobní asistentka vysoce postaveného manažera, kterému tento strážce brány přepošle jen ty nejlepší a nejdůležitější vzkazy a kontakty. Když si budete strážce brány předbíhat, máte napůl vyhráno. Dočtete se zde také o důležitosti společných zájmů, které slouží jako ledoborec mezi hromadou komunikačních ker.

Jednou z nejlepších kapitol, která mne zde oslovila byla Staňte se jednotkou rychlého nasazení, ta popisuje jak se prosadit na velkých konferencích, mezi hromadou zajímavých lidí, jak prostě vyniknout.

Třetím oddílem knihy je část nazvaná Jak proměnit známost v přátelství.  Alfou-omegou této sekce je podle mě kapitola s názvem Ťukejte – znovu a znovu. Stručně jde o to, že byste měli pamatovat na své kontakty a např. jim přát k narozeninám či významných událostem. Osobní gratulace k úspěchu nebo jubileu zapůsobí obrovským dojmem naopak od tradičních zasílaných a unifikovaných blahopřání.

A konečně poslední sekce je věnována velkému tématu Jak dávat i brát ke vzájemné spokojenosti. zde autor vypráví o budování značky a její propagaci, o psaní, o tom,  jak důležité je mít učitele i žáky a jak vytěžit z tohoto vztahu oboustranně co nejvíce.

Jako bonusy a zpestření jsou celou knihou protkány příběhy slavných a jejich postoj k networkingu., tzv. dvorana slávy.
Zazní zde jména jako Bill Clinton a jeho žena, Kathrine Grahamová, Paul Revere, Dale Carnegie, Vernon Jordan, Dalajláma, Bejamin Franklin a Eleanor Roosveltová.

Z výše jmenovaných na mě nejvíce zapůsobil Bill Clinton a jeho žena Hillary Clintonová. Bill Clinton je podle Ferrazziho mistrem navazování kontaktů a na tom měl založenu svou prezidentskou kampaň. Je to člověk, který během pár vteřin dokázal svými postoji a chováním hluboce zasáhnout člověka, se kterým si právě třásl rukou a to především díky jeho lidskému přístupu. Jeho žena Hillary si zase dokázala po celém dni vzpomenout na obličej a jména těch, se kterými se ten den setkala a v jejím podání to představuje stovky i více lidí.

Mé zhodnocení na závěr je asi jasné. Kniha jako taková se mi líbila, ale může to být dáno tím, že mám podobné smýšlení. Když jsem ve firmách působil jako zaměstnanec, člověk, který má na starost online komunikaci a propagaci těchto společností, měl jsem za to, že to je to, co dokáže firmu prosadit. Postupem času a tím, jak jsem začal působit na volné noze jsem přišel na to, že být vidět online je pěkné, ale to nejpodstatnější u podnikání jsou kontakty. Takové kontakty o které se můžete opřít, pomůžete jim dosáhnout jejich cílů a oni zase těch vašich.

Pokud přemýšlíte, kde v budování sítě kontaktů začít, pak existuje několik spolků, které jsou na tyto účely jako dělané. Např. my v rámci projektu Bigthinking pořádáme pravidelné 1x za měsíc obchodní snídaně v Opavě v hotelu Iberia. Zde se scházejí podnikavci a lidé na volné noze, aby zde prezentovali své podnikání a seznámili se navzájem. Dalším takovým klubem je Business for Breakfast, do jehož řad také patřím. Profesionální klub po celé ČR s členským poplatkem a stálými návštěvníky s oborovou exkluzivitou a celá řada dalších klubů. I když se Ferrazzi v této knize o těchto profesionálních networkingových klubech nevyjadřuje příliš kladně, mohou pro vás být dobrým odrazovým můstkem k pochopení fenoménu zvaném networking a klíčem k novým kontaktům.

Takže nikdy nejezte sami:-)

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *